Ha érzékeny a bőröd, azt tudni fogod

Könnyen lesz piros, viszket, húzódik vagy akár apró kiütések jelennek meg rajta. Ahhoz, hogy megfelelően ápolhasd, fontos tudnod, hogy a bőrérzékenység nem egy bőrtípus, hanem egy bőrprobléma. A bőrtípus azt mutatja, hogy a bőröd magától mennyi olajat termel, tehát egy száraz–zsíros skálán való elhelyezést jelent. A bőrtípushoz pedig aztán különböző problémák járulhatnak: ráncok, pigmentfoltok, pattanások, mitesszerek vagy éppen bőrérzékenység.

Védelem

A bőrünk egyik legfontosabb és elsődleges szerepe a védelem. Véd a külső környezeti és mechanikai hatásoktól, megóv, nehogy kórokozók jussanak a szervezetünkbe. Ezt a védelmet a bőrünk felszínén lévő zsíros és vizes fázisból álló bőrfelszíni emulziónak köszönhetjük, a két fázis egyensúlya elengedhetetlen az egészséges bőr működéséhez. Ha ez a védőréteg sérül, vagyis megborul ez az egyensúly, akkor válik a bőr érzékennyé.
Ha a bőröd szinte mindentől kipirul, gyulladt, sok kozmetikum csípi, gyakran húzódó, viszkető érzést tapasztalsz, akkor a Te bőröd is érzékenynek mondható. A sérült védőréteg vízhiányhoz, idő előtti ráncokhoz, vagy akár aknés tünetekhez is vezethet. Amíg nem áll helyre az egyensúly, addig a bőröd semmilyen hatóanyagra vagy kezelésre nem tud megfelelően reagálni. Ebben az esetben a barrier réteg helyreállítása lesz a rutinod fő célja. Az érzékenységet kell először kezelni, a védőréteget megerősíteni mind a kozmetikában, mind pedig az otthoni bőrápolás során.

A kozmetikában, ha érzékeny bőrrel érkezel hozzám, a bőr hidratálására és vízmegtartó képességének erősítésére, a felborult vedőréteg helyreállítására és a jó zsírok visszapótlására fogom helyezni a hangsúlyt. Bármilyen tisztító, anti-aging vagy más bőrproblémát célzó kezelés csak ezután jöhet.
Az otthoni ápolásban a kulcsszó a minimalizmus lesz, tehát egy alap rutint kell beállítanod. Bőrazonos összetevők és nyugtató hatóanyagok váltják ki az aktív hatóanyagokat.

Gyengéd arctisztítás

Reggel elég langyos vízzel leöblíteni az arcod, estére pedig olyan gyengéd tejes vagy krémes lemosót válassz ami után nem feszül a bőröd, ha lemosod. A géles textúra sem jó, az is csípheti a bőrödet.

Gyengéd arctisztítók: La Roche-Posay Tolériane krémes arctisztító, Avéne Tolérance Extréme arctisztító tej

Hidratálás

Ha zsíros a bőröd akkor is szükséges hidratálni egy könnyedebb géllel/krémmel, ha szárazabb, akkor mehet egy masszívabb, tápláló krém, a lényeg, hogy hidratálj minden nap!
Hidratálók: Geek & Gorgeous Hydration Station (zsírosabb bőrre), Geek & Gorgeous Happier Barrier (zsíros és száraz bőrre is), Isntree Hyaluronic Acid Moist Cream (szárazabb bőrre)

Fényvédelem

Kerüld a parfümöt és alkoholt tartalmazó fényvédőket, hiszen ezek nagyobb eséllyel irritálnak.
Fényvédők: Paula’s Choice Calm Mineral Moisturizer SPF 30 (külön zsíros és száraz bőrre való formula), Beauty of Joseon Relief Sun SPF50
Erősítő és nyugtató hatóanyagok, melyeket érdemes keresni: cermadiok, glicerin, niacinamid, azelainsav, ázsiai gázló, panthenol, urea, zsírsavak. Ezeket megtalálod hidratáló krémekben, sőt egyes fényvédőkben is.

Mindennapi bőrápolás

Minden téren kíméletesen kell bánni a bőröddel. Kétnaponta cseréld a törölköződet (ez egyébként is fontos a kórokozók miatt), ne dörzsöld szárítás közben, hanem finoman itasd le róla a vizet. Semmiképpen ne forró vízzel, hanem csak langyos vízzel moss arcot és ne használj bőrradírt.
Új termék bevezetése esetén csak az arcod egy kisebb részén kezd el bevezetni, hogy lásd, hogyan reagál a bőröd. 3-4 nap problémamentes használat után kenheted az egész arcodra.
A barrier réteg helyreállítása után óvatosan, egyenként vezetheted vissza az aktív hatóanyagtartalmú termékeket a rutinodba. (Én a kéthetente egy aktív visszavezetésének híve vagyok).

Scroll to Top